Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

Kitap Sorgulama

Halk Kütüphanelerinde Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız.


Ulusal Toplu Katalogda Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız.Aradığım kitabın kütüphanenizde bulunup bulunmadığını nasıl bilebilirim?
Arama yapacağınız esere ilişkin arama bilgilerini girdikten sonra ayrıntılara ulaşmak için başlığına tıklamanız gerekmektedir.

Tarama Ekran Görüntüsünü Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız.
  • Katalog Tarama 1 (1).png
  • Katalog Tarama 2 (1).png

   *Ekrandaki bilgiler;

Geçerli Yer: Kaynağın kütüphane içerisinde hangi bölümde olduğu bilgisini verir. (Yetişkin Bölümü, Geçici Derme1, Çocuk Bölümü)

Yer Numarası: Kaynağın Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre; sınıflama numarası/konu numarası, yazar numarası, yayın tarihi ve cilt/kopya bilgisinden oluşturulmuş numaralardır. Not edilmeli ve kaynak ona göre aranmalıdır.
Yer Numarasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Durum: Kaynağın rafta ya da kullanıcıda olduğu ile ilgili kütüphane bilgisini içeren alandır. Bu alanda

              *Kullanılabilir yazanlarkaynak kütüphanede ve ödünç alınabilir anlamına gelir. 
              *Ödünç Verildi yazanlar; kaynağın okuyucu üzerinde olduğunu ifade eder.

İade Tarihi: Ödünç verilen materyalin kütüphanemize iade edileceği tarihi göstermektedir.

Barkod: Materyallere teknik işlemler sonucu verdiğimiz barkod numarasıdır.

Ayırt Et: Başka okuyucular üzerinde bulunan kitaplar için kütüphaneye gelmeden ayırtma işlemi yapılabilir.

1. Online katalog taraması ile tespit edilen herhangi bir kitaba rafında ulaşabilmek için, o kitaba ait yer numarası gerekmektedir.  Yer numarasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

2. Arama sonucunda ekranda beliren listede; her kitaba ait bir yer numarası bulunmaktadır. Bu yer numarası ilgili kitabın raftaki yerini belirtmektedir. Bu bilgiye ek olarak; kitaba ait niteleme bilgileri yanında o kitabın içerde olup olmadığı (rafta veya ödünçte) bilgisi de izlenebilmektedir.

3. Yer numarası üç kısımdan oluşur (sınıflama/konu numarası, yazar numarası, yayın yılı). Esere verilen numaralar o eserin konusunu tam olarak tanımladığı gibi aynı zamanda kitabın raftaki adresidir. Numaraların hangi konuları temsil ettiğini bilmek kütüphanedeki araştırmalarınız için yararlı olacaktır. Yer numarasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

4. İncelemek ve ödünç almak istediğiniz kaynağı, katalog taraması sonucunda elde ettiğiniz yer numarasına göre rafında ara
manız gerekmektedir. Taramanız sonucunda eriştiğiniz yer numaranın aynısının raftaki eserin sırtında da bulunduğunu unutmamalısınız.